Wielu klientów dzwoni zgłaszając problem z prędkością, 98% z tych przypadków spowodowane jest brakiem wiedzy klientów związanych z funkcjonowaniem sieci Internet oraz domowej sieci bezprzewodowej więc zanim zadzwonisz przeczytaj poniższy artykuł.

Wyniki testu prędkości zależne są od wielu czynników, poniżej kilka z nich:

– od prędkości działania komputera
– od ilości aplikacji uruchomionych w czasie testu na Twoim komputerze (np. komunikatory, programy wymiany plików P2P, radia internetowe itp.),
– aplikacji internetowych oraz portali społecznościowych
– stanu ochrony programu antywirusowego
– rozmowy wideo na skype bądź innym  komunikatorze
– pory dnia wykonywania testu

Aby wynik pomiaru prędkości łącza internetowego był wiarygodny:

– test musi zostać wykonany z użyciem połączenia kablowego a nie za pośrednictwa urządzeń typu Wi-Fi, jeśli jest to możliwe to najlepiej z ominięciem routera wifi
– upewnij się że w czasie testu nie są pobierane równocześnie żadne dane przez Twój komputer, oraz nie są podłączone inne urządzenia, które mogą pobierać dane z sieci,
-sprawdź czy Twój komputer nie jest zawirusowany i nie pobiera aktualizacji systemu „w tle” lub sygnatur bazy wirusów przez program antywirusowy


Jeśli powyższe warunki zostały spełnione wejdź na stronę   www.speedtest.net i wybierz serwer POZNAŃ przedstawiony na obrazku poniżej.

speedtest

Możliwe jest również wykonanie mini testu na stronie speedtest.mega-net.com.pl

megatest

 

 

Pytania i odpowiedzi.


Podpisałem umowę na prędkość 16Mbps a podczas ściągania plików przeglądarka wyświetla mi zaledwie 2MBps lub 2048KBps, czy moja prędkość jest zgodna z umową ?

Tak oczywiście, dzieje się tak dlatego, że na umowie prędkość jest wyrażona w mega bitach na sekundę a przeglądarki pokazują prędkość zapisu wyrażoną w mega bajtach na sekundę. 8 bitów to 1B  ( Bajt ), Prędkość 1 Mbps ( Mega bit na sekundę) to 1024 kilo bity przez sekundę lub 128KBps ( Kilo Bajtów na sekundę )
1024 x 16 = 16384 Kbps czyli nasze 16Mbps . 16384/8 = 2048KBps czyli 2MBps


Czy jeśli mam w domu kilka komputerów i są one połączone z użyciem routera wifi to czy moja prędkość dzieli się między wszystkie komputery ?

Tak ale tylko w przypadku kiedy wszystkie komputery są włączone i korzystają z sieci Internet, proszę pamiętać że router nie podzieli prędkości równo między podłączone komputery, zrobi to w zależności od zapotrzebowania danego komputera na pasmo. Niestety takie rozwiązanie może doprowadzić do sytuacji kiedy jeden komputer zużyje całe dostępne pasmo a pozostałe będą miały problem z otworzeniem prostej strony Internetowej.